Şunun için etiket arşivi: İSG Kursu Erzurum ile DSP Belgesi

Dsp Belgesi nedir? nasıl alınır? Dsp belgesini kimler alır? diğer sağlık personeli iş güvenliği belgesi nasıl alınır, fiyatı nedir? kaç paradır? ucuz, ekonomik kurs sertifika eğitim alma fiyatı Erzurumda isg almak çok kolay.

DSP Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

DSP belgesi veya bilinen diğer adıyla diğer sağlık personeli sertifikası, sağlık personellerinin iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmasına imkan vermektedir. Bu belge, bir tür yetkinlik belgesi olup, bakanlık tarafından verilmektedir.

DSP Belgesi Nedir?

DSP belgesi; iş sağlığı ve güvenliği alanında yetkinliğe ve uzmanlığa sahip olduğunu gösteren sertifikadır. Bu sertifikaya sahip olanlar, ilgili mevzuat gereğince ilgili iş yerlerinde diğer sağlık personeli (DSP) olarak görev yapabilir.

Diğer sağlık personelleri, aynı zamanda işyeri hemşiresi olarak da bilinir. İşyeri hemşireleri, işyeri hekimleri ile birlikte görev yaparlar. Çalışma ortamındaki risklerin belirlenmesinden, çalışanlara sağlık eğitimleri verilmesine kadar bir dizi önemli görev ve sorumlulukları vardır.

6331 sayılı İSG kanunu ile birlikte belli şartları taşıyan işletmelerin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırması zorunlu olmuştur. İşletmelerin bu zorunluluktan doğan diğer sağlık personeli ihtiyaçları, DSP belgesine sahip olan kişiler tarafından karşılanmaktadır.

İlgili sertifikaya sahip olan işyeri hemşirelerin görev ve sorumluluklarından bazıları şunlardır:

 • İşyeri hekimi ile beraber hareket etmek ve onun İSG konusunda vermiş olduğu talimatları yerine getirmek
 • İş kazaları ve meslek hastalıklarına dair risk analizleri yapmak
 • Tespit edilen riskleri işverene bildirmek ve gereken tedbirlerin alınmasını sağlamak
 • Çalışma alanlarındaki kazalara ilk müdahaleyi gerçekleştirmek
 • Hijyen kontrolleri yapmak
 • Çalışanların fiziksel, psikolojik ve sosyal iyi olma durumlarını takip etmek

DSP Belgesi Nasıl Alınır?

Diğer sağlık personeli belgesi almak, belli bir süreci kapsar. Bu süreçte adayların öncelikle istenen şartları sağlaması, sonrasında eğitime katılması ve ÖSYM tarafından yapılacak sınavda başarılı olması gerekir.

DSP belgesi için temel şartlardan biri, eğitim almaktır. DSP eğitimi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından verilir. Bunun haricindeki kurumların verdiği eğitimler resmiyette geçerli kabul edilmemektedir. İSG Kursu Erzurum, bakanlığın yetkilendirdiği kurumlardan biridir ve uzun zamandır bu alanda eğitimler vermektedir.

İşyeri hemşireliği eğitimi, toplam 90 saatten oluşmaktadır. 90 saatin tamamı uzaktan eğitim şeklindedir. Dolayısıyla Türkiye’nin her yerinden bu eğitimlere katılmak mümkündür. Eğitimler için Erzurum’da bulunma zorunluluğu yoktur.

90 saatlik eğitim, toplamda 7 + 7 günde verilir. İlk 7 günde 40 saatlik bir eğitim verilir ve bu eğitim, pasif şekildedir. Kursiyerler, eğitim videoları ve ses kayıtları ile bu süreçte a-senkron olarak eğitim alır. İkinci 7 günde ise 50 saatlik eğitim, senkron olarak verilir. Burada kursiyerler aktiftir ve canlı olarak eğitmenlerden eğitimler alınır. Eğitimler, yine uzaktan yapılır ve zoom üzerinden gerçekleştirilir.

Eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından adaylar, ÖSYM tarafından yapılan DSP sınavına girmelidir. Bu sınava dair detaylar ise şu şekildedir:

 • Toplam 50 sorudan oluşur.
 • Sorular çoktan seçmelidir.
 • Yanlış, doğruyu götürmez.
 • Sınav süresi 75 dakikadır.
 • Her soru 2 puandır ve sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir.
 • Başarılı olmak için en az 30 sorunun doğru yapılması ve en az 60 puan alınması gerekir.

Sınavda başarılı olan adaylar, bakanlığın talep ettiği sertifika ücretini yatırdıktan sonra DSP belgesini alabilir. Böylece ilgili belge ile işyeri hemşireliği (DSP) yapmaya başlayabilir.

Kimler DSP Belgesi Alabilir?

DSP belgesi, sadece belli şartları sağlayan adayların alabileceği bir belgedir. Bu şartlar ise mezuniyet ile ilgilidir. Belgeye başvuru yapacakların şu bölümlerin birinden mezun olması gerekmektedir:

 • Sağlık memurluğu
 • Hemşirelik
 • Acil tıp teknisyenliği
 • Çevre sağlığı teknisyenliği

Buradaki bölümlerden mezun olanlar, eğitim ve sınav için başvuru yapabilir.

Belgenin alınabilmesi, yapılacak olan sınavdaki başarıya bağlıdır. Ancak sınava girebilmek için adayların mutlaka yetkilendirilmiş bir kurumun verdiği DSP eğitimini alması ve tamamlaması gerekir. Aksi durumda sınava giriş hakkı elde edilemeyecektir.

Eğitim almak için adaylardan istenen bazı evraklar vardır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Kimlik fotokopisi
 • Mezuniyet belgesi (e-devlet üzerinden)
 • Başvuru dilekçesi
 • Kayıt sözleşmesi

DSP Belgesi Ücreti 2023

Eğitim ve sınav süreçlerini başarı ile tamamlayan adaylar, bakanlığın talep ettiği DSP belgesi ücretini yatırmak zorundadır. Bu ücret, her yıl güncellenmektedir. 2023 yılı için belirlenen rakam, 383,50 TL’dir.

Alınan sertifika, 5 yıl süre ile geçerli kabul edilir. Bu süre sonunda yenileme ücreti yatırılarak ilgili sertifika yenilenir. DSP belgesi yenileme ücreti 383,50 TL’dir. Yenileme için ücretin yatırılması yeterlidir. Yenileme için yeniden eğitim alınması veya sınava girilmesi gibi prosedürler gerekmemektedir.

İSG Kursu Erzurum ile DSP Belgesi

İSG Kursu Erzurum olarak sahip olduğumuz deneyim ve uzmanlığı sizler için kullanıyoruz. Kaliteli eğitim kadromuz ve yeni nesil öğretim yöntem ve tekniklerimiz ile eğitimleri uzaktan tamamlıyoruz. Sınavda başarılı olmanız ve bu mesleği sorunsuz şekilde yapmanız için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanmanıza özen gösteriyoruz.

Kontenjanlar dolmadan kaydınızı yaptırın ve erken kayıt avantajlarından yararlanma fırsatını kaçırmayın. Erken kayıt ile %50’ye varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. DSP belgesi ile ilgili süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.