Şunun için etiket arşivi: İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı, A sınıfı uzmanlık için en az 4 yıl B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmak gerekir, B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı, B sınıfı uzmanlık için en az 3 yıl C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmak, C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı, İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?, İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?, İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşları 2023, Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Maaşları, Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş Güvenliği Uzmanlığı Maaşları 2023

İş güvenliği uzmanlığı maaşları, görev sürelerine ve çalışma şartlarına bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak maaşların Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle deneyimli uzmanlar, yüksek sayılabilecek maaşlar almaktadır.

Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle istenen şartları sağlamak gerekir. Bu şartların başında ise mezuniyet gelir. Aşağıdaki bölümlerin birinden mezun olanlar, iş güvenliği uzmanı olabilir:

 • Mimarlık fakültesi
 • Mühendislik fakültesi
 • Fen edebiyat fakültesi (fizik, kimya ve biyoloji bölümleri)
 • İSG ön lisans programları

Bu bölümlerden mezun olanlar ile teknik elemanlar, İSG uzmanı olabilmek için başvuru yapabilmektedir. Bu noktada gerekli olan bir diğer şart ise hangi tehlike sınıfının uzmanlığına başvurulacağı ile ilgilidir.

 • B sınıfı uzmanlık için en az 3 yıl C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmak
 • A sınıfı uzmanlık için en az 4 yıl B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmak gerekir.

C sınıfı içinse herhangi bir şart aranmaz. İlk defa sınava girecekler, C sınıfı için yapılacak teste katılmalıdır.

Şartları sağlayan adaylar, bakanlık tarafından yetkilendirişmiş bir kurumdan İSG eğitimi almalıdır. Bu eğitim, toplamda 220 saatten oluşur. 180 saati uzaktan eğitim, 40 saati ise staj şeklindedir. Sınava girebilmek için bütün sürecin tamamlanması gerekir. Ayrıca stajın yapılmaması durumunda, alınan eğitimlerin de boşa gideceği unutulmamalıdır.

İSG Kursu Erzurum olarak deneyimli kadromuzla sizlere yüksek kalitede eğitim veriyoruz. Uzaktan eğitim sürecinden sonra staj yapacağınız iş yerini bulma konusunda bağlantılarımızı kullanıyor ve yardımcı oluyoruz. Özel notlar, online denemeler ile sınava kusursuz şekilde hazırlanmanızı sağlıyoruz.

Alınan eğitimlerden sonra ÖSYM tarafından yapılan ve toplamda 50 sorudan oluşan testte başarılı olan adaylar, İSG sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Bu sertifika ile iş güvenliği uzmanı olarak görev yapılabilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

İş güvenliği uzmanı (IGU), iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alanda faaliyet gösterir. Genel olarak görevi, çalışma ortamının çalışan sağlığını tehdit etmeyecek şekilde düzenlenmesidir. Risklerin ortadan kaldırılması ve kaldırılamayan riskler için detaylı önlemlerin alınması gibi görevleri vardır.

Çalışma alanlarındaki iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri, bir ekip tarafından yürütülür. Bu ekip içerisinde IGU, önemli bir unsurdur. Diğer unsurlar ise işyeri hekimi ve diğer sağlık personelidir. Ayrıca işveren ve çalışanların da bu sürece olan katkıları önemlidir.

İş Güvenliği Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

İş güvenliği uzmanı maaşı, 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişir. Çalışma şartlarına ve deneyime bağlı olarak alınan maaşlar, burada belirtilen aralıkların altında veya üzerinde olabilir. Maaşlar konusunda etkili olan çok sayıda unsur vardır. Bunlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

 • Görev yapılan iş yeri sayısı
 • Görev yapılan yerdeki toplam çalışan sayısı
 • Deneyim
 • Görev süresi
 • Çalışma şartları
 • Görev yapılan işletmenin büyüklüğü ve konumu
 • İşletmenin yer aldığı tehlike sınıfı

Tehlike sınıfı, bu noktadaki en önemli etkenlerden biridir. A sınıfı, az tehlikeli yerlerde; B sınıfı, tehlikeli yerlerde ve C sınıfı ise az tehlikeli yerlerde görev yapabilmektedir. Buna bağlı olarak alınan ortalama maaşlar şu şekildedir:

 • A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

En tehlikeli sınıfta görev yapmaları ve çalışma şartlarının hem zorlu hem de tehlikesi olması, en yüksek maaşın genellikle bu sınıf tarafından alınmasına neden olur. Maaşlar, 30.000 TL ile 50.000 TL arasında değişir. Ancak söz konusu rakamlar, tam zamanlı olarak çalışanlar için geçerlidir.

A sınıfı IGU’lar, sadece A sınıfında değil, aynı zamanda B ve C sınıflarında da görev yapabilir. Görev yaptıkları işletmenin tehlike sınıfına göre maaşlar arasında önemli farklılıklar olabileceği unutulmamalıdır.

 • B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

B sınıf IGU’lar, tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde görev yaparlar. Ortalama maaşlar; 25.000 TL ile 35.000 TL arasında değişir. Çalışma süresi, sahip olunan sertifikalar ve yabancı dil gibi etkenler, bu noktada önemlidir.

 • C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

C sınıfı IGU’lar ise sadece az tehlikeli sınıfta görev yapmaktadır. Bu durum, genel olarak en düşük maaşı almalarına neden olur. Ortalama maaşlar; 15.000 TL ile 20.000 TL arasındadır.

Burada vermiş olduğumuz rakamlar tamamen ortalama olup, belli unsurlara göre değişmektedir.

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

İş güvenliği uzmanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde görev yapabildiği gibi görev yapmaları zorunlu olan diğer kamu kurumlarında da çalışabilirler. Her ne kadar kamuya alım sayısı çok düşük olsa da, kamuda da görev yaptıkları bilinmektedir.

Kamuda iş güvenliği uzmanı maaşları, 25.000 TL ile 30.000 TL arasında değişir. Kıdem, derece, eğitim durumu ve benzeri unsurlar bu noktada etkilidir.

İSG Eğitimi ile Yeni Bir Kariyere Başlayın

Yeni bir kariyere başlamak ve yeni iş imkanlarına sahip olmak için iş güvenliği uzmanlığı, çok önemli bir seçenektir. 6331 sayılı kanun gereğince çalıştırılmalarının zorunlu olması, birçok alanda iş bulmalarına imkan verir. Siz de bu imkanlardan yararlanmak için İSG eğitimi alabilir ve iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz.

İSG Kursu Erzurum olarak bu noktada sizlere rehberlik ediyor ve bütün süreçte sizleri yönlendiriyoruz. Uzman kadromuzla kaliteli eğitimler veriyor, sınava en etkili şekilde çalışmanızı sağlıyoruz. Ayrıca sınavdan sonraki süreçte iş bulmanız için güncel ilanların olduğu Telegram grubuna girmenizi sağlıyoruz.

Erken kayıt indirimlerinden yararlanmak, kontenjanlar dolmadan kaydınızı yaptırmak için acele edin. Yeni bir kariyer ve kaliteli iş imkanları için zaman kaybetmeden kaydınızı yaptırın. Kurum olarak ön kayıt sürecinde herhangi bir ücret talep etmediğimizi bilmenizi isteriz.

Erzurum İş Güvenliği Eğitimi, Erzurum İSG Eğitimi, A Sınıfı İSG Eğitimi, B Sınıfı İSG Eğitimi, C Sınıfı İSG Eğitimi, Diğer sağlık personeli (DSP) Eğitimi, İşyeri Hekimliği Eğitimi, İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar

Erzurum İş Güvenliği Eğitimi

Erzurum iş güvenliği eğitimi (İSG eğitimi), iş güvenliği uzmanlığı için sağlanması gereken şartlardan biridir. Bu eğitim, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu kurumlar tarafından verilir. Bunun haricindeki kurumların verdiği eğitimlerin resmiyette geçerliliği yoktur.

Erzurum İSG Eğitimi

Erzurum İSG eğitimi; iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ve işyeri hemşireliği (diğer sağlık personeli) için alınır. İSG uzmanı olmak için bu eğitimlerin alınması zorunludur. Yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmenin şartlarından biri de, İSG eğitimi almaktır.

Erzurum İSG kursunun konuları ve kapsamı, girilecek sınava göre farklılık gösterir. Yapılacak olan sınavda şu testler vardır:

 • A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
 • B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
 • C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
 • Diğer sağlık personeli (DSP)
 • İşyeri hekimliği

Adaylar, hangi teste girecekse ona uygun eğitimi almalıdır. Alınacak eğitimlerin içeriği farklılık gösterir. Ayrıca bazı eğitimlerin süresi ve kapsamı da diğerlerine göre farklıdır. Bu eğitimlere ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • A Sınıfı İSG Eğitimi

Eğitim, toplam 220 saattir. Bunun 180 saatlik bölümü uzaktan eğitimdir. Uzaktan eğitimin ise bir kısmı senkron, diğer kısmı ise a-senkron şeklindedir. Geriye kalan 40 saat ise stajdır.

 • B Sınıfı İSG Eğitimi

Buradaki eğitim de 180 saat + 40 saat şeklinde olup, toplam 220 saattir.

 • C Sınıfı İSG Eğitimi

C sınıfı İSG eğitimi toplam 220 saattir. Bu sürenin 40 saatlik bölümü stajdan oluşurken, geriye kalan 180 saatlik bölüm ise uzaktan eğitim şeklindedir.

 • Diğer sağlık personeli (DSP) Eğitimi

Diğer sağlık personeli veya işyeri hemşireliği eğitimi 90 saattir. Tamamı uzaktan eğitim şeklinde olup, burada staj zorunluluğu bulunmamaktadır.

 • İşyeri Hekimliği Eğitimi

İşyeri hekimliği eğitimi, 220 saattir. Burada da son 40 saatlik bölüm stajdan, daha önceki 180 saatlik kısım ise uzaktan eğitimden oluşur.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

İş güvenliği uzmanı, 6331 sayılı kanuna dayalı olarak kamuda ve özel sektörde görev yapar. Belli şartları sağlayan işletmelerde görev yapmaları zorunludur. İstihdam edildikleri alanlardaki temel görevleri, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaktır. Bunu sağlamak için yerine getirmeleri gereken görevler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışma alanında riskleri tespit etmek
 • Tespit edilen riskleri ortadan kaldırmak, ortadan kaldırılamayanlar için etkili önlemler almak
 • Geçmişte yaşanan kazaların analizini yaparak, nedenlerini tespit etmek
 • Hijyen ve temizlik kontrolleri yapmak ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesini sağlamak
 • Acil durum prosedürleri oluşturmak
 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların düzenli eğitimler almasını sağlamak
 • İş güvenliği kültürünün oluşmasına katkı vermek
 • Ekipmanların ve çalışma ortamındaki diğer unsurların ilgili mevzuata uygun olmasını sağlamak

Buradaki listeyi uzatmak mümkündür. Temel iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için bu görevleri yerine getirirler. Ayrıca ilgili kanunla kendilerine önemli yetkiler de verilmiştir. İSG faaliyetleri kapsamında işletmelerdeki bilgi ve belgelere erişim izinleri vardır. Ancak faaliyetleri sırasında işletmelerin işleyişini olumsuz etkilememeleri ve işletme sırlarını dışarıya taşımamaları gerekir.

İş Güveliği Uzmanı Maaşları

İş güvenliği uzmanı maaşları, 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişir. Deneyim, görev yapılan işletmenin maaş politikaları, çalışma süresi, görev yapılan işletme sayısı gibi unsurlar maaşları etkiler.

İş güvenliği uzmanları, diğer sağlık personelleri ve işyeri hekimleri, Türkiye ortalamasının üzerinde maaş almaktadır. Bundan dolayı İSG eğitimlerine olan ilgi her geçen gün artmakta ve İSG uzmanı olmak isteyenlerin sayısı yükselmektedir.

Maaşlar, her ne kadar Türkiye ortalamasının üzerinde olsa da, iş bulma ve maaşın seviyesinin tamamen kişinin kendisi ile ilgili olduğu unutulmamalıdır. Kendini bu alanda geliştiren, deneyim kazanmaya özen gösteren, yabancı dil bilenler, çok yüksek rakamlar almaktadır. Buna karşın C sınıfı sertifikada kalan ve kendini geliştirmeyen deneyimsiz kişiler ise asgari ücret seviyesinde maaş almaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı İş İmkanları

Avrupa Birliği uyum sürecinde çıkarılan İSG kanunu; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işletmelerin İSG uzmanı çalıştırmasını zorunlu kılmıştır. Çalışma süreleri ise çalışan sayısına göre belirlenmiştir. Bu süreler, çalışan başına şu şekildedir:

 • Az tehlikeli sınıf için 10 dakika
 • Tehlikeli sınıf için 20 dakika
 • Çok tehlikeli sınıf için 40 dakika

Söz konusu süreler alt sınırlardır ve aylık olarak belirlenmiştir. Örneğin; 50 çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işletmenin ayda en az 2000 dakika İSG uzmanı çalıştırması gerekir. İşte bu zorunluluk, iş güvenliği uzmanlarının farklı iş imkanlarına sahip olmasını sağlamıştır.

Erzurum İSG Kursu

Erzurum İSG Kursu olarak yüksek kalitede İSG eğitimi almanızı sağlıyor ve hem mesleki açıdan yüksek donanımda olmanıza hem de yapılacak İSG sınavını kolay geçmenize katkı veriyoruz. Deneyimli eğitmenlerimiz, online denemeler, konu anlatımlı kitaplar ile bu süreci sizler için çok kolay hale getiriyoruz.

Kurum olarak kaydınız e-devlet üzerinden görülene kadar bir ücret talep etmiyoruz. Ayrıca ödeme için vade farkı olmaksızın 12 taksit seçeneğini sunuyoruz. Erken kayıt indiriminden ve avantajlarından yararlanmak için acele edin.